Základný kurz
Kurz je venovaný všetkým záujemcom o psychológiu. Je zameraný prierezovo a ponúka poznatky z viacerých oblastí psychológie (všeobecnej, vývinovej, klinickej, sociálnej, poradenskej, pracovnej, školskej a inej).
Počas 20 tich prednášok, vždy jedenkrát do mesiaca v priebehu aktuálneho školského roku sa populárnym spôsobom môžete oboznámiť s tým , čo je pre človeka z hľadiska jeho duševného života typické, prirodzené, „normálne“ či zriedkavé až patologické. Získané vedomosti vám môžu poslúžiť ako impulzy k rozšíreniu poznatkov z danej oblasti, k sebarozvoju a lepšiemu porozumeniu sebe aj iným ľuďom. Zaujímajú nás aj vaše osobné skúsenosti, preto je v každom učebnom bloku vyhradený priestor pre diskusiu.
Odbornou garanciou sú skúsení vysokoškolskí pedagógovia s dlhoročnou praxou vo svojej špecializácii a špecialisti z praxe. Výučba bude prebiehať na FFUK počas 10 víkendov (vždy v sobotu). Vzdelávanie je certifikované Katedrou psychológie Univerzity Komenského.


Obsah kurzu
odbor: Všeobecná psychológia – myslenie, vyučujúci: PhDr. Ľ. Konrádová PhD.,
Myslenie predstavuje najvyšší stupeň poznania. Ide o špecifickú činnosť človeka prejavujúcu sa v správaní, v rozhodovaní, v riešení problémov. Je človek naozaj tvor racionálny? Ovplyvňujú vlastnosti človeka jeho rozhodovanie a usudzovanie?
odbor: Vývinová psychológia, vyučujúci: PhDr. B. Mesárošová CSc.,
Psychiku človeka nepoznáme dostatočne, ak sa o nej dozvedáme len z pohľadu všeobecnej psychológie, ktorá skúma zovšeobecneného dospelého človeka. Umožňuje síce porozumieť, ako ľudia vo všeobecnosti poznávajú, prežívajú a konajú, ale nezameriava sa na zmeny psychiky v čase, pod vplyvom účinkov celého radu rozhodujúcich vývinových činiteľov. Každé vekové obdobie má z hľadiska vývinových zmien svoje špecifiká, dominujú v ňom isté zmeny vo funkciách, procesoch, stavoch a iné ostávajú dočasne nezmenené. Zmeny myslenia nastávajúce v dospelosti majú však skôr charakter súvisiaci s množstvom poznatkov, skúseností a mierou sociálnych vplyvov. Ale i sociálny vývin, vývin sebapoňatia, vývin temperamentu i citov má svoje zákonitosti, ktoré sa prejavujú viac alebo menej výrazne počas celoživotného vývinu. Najpozoruhodnejšie zistenia súvisiace s vývinom človeka v jednotlivých vývinových obdobiach ponúka kurz o osobitostiach vývinových zmien v jednotlivých životných obdobiach.
odbor: Psychoterapia, vyučujúci: Prof. PhDr. Anton Heretik, PhD.,
Prečo chodíme, a to dokonca niekoľkokrát za noc, do kina snov? Majú sny nejaký hlbší zmysel, alebo sú len náhodným zmätkom obrazov? Freud, Jung, Adler, Boss, Perls, Mindell a mnoho ďalších velikánov psychoterapie bolo presvedčených, že sny sú dôležitým prostriedkom („kráľovskou cestou“) ako poznať hlbšie vrstvy našej psychiky. Aj súčasní psychoterapeuti presviedčajú svojich klientov, aby si svoje sny zapisovali a potom na nich spolu na terapeutických sedeniach pracujú. Ako? Povieme si…
odbor: Psychoterapia, vyučujúci: Prof. PhDr. Anton Heretik, PhD.,
Prečo chodíme, a to dokonca niekoľkokrát za noc, do kina snov? Majú sny nejaký hlbší zmysel, alebo sú len náhodným zmätkom obrazov? Freud, Jung, Adler, Boss, Perls, Mindell a mnoho ďalších velikánov psychoterapie bolo presvedčených, že sny sú dôležitým prostriedkom („kráľovskou cestou“) ako poznať hlbšie vrstvy našej psychiky. Aj súčasní psychoterapeuti presviedčajú svojich klientov, aby si svoje sny zapisovali a potom na nich spolu na terapeutických sedeniach pracujú. Ako? Povieme si…
odbor: Školská psychológia, vyučujúci: PhDr. G. Herényiová, PhD.,
Psychológ na pôde školy pracuje nielen so žiakmi, ale aj s učiteľmi, rodičmi a výchovnými poradcami. Kurz je zameraný na objasnenie úlohy psychológa v procese humanizácie výchovy a vzdelávania. Poskytne informácie o problémoch detí súvisiacich so správaním, či učením a ukáže možnosti ich odborného riešenia.
odbor: Všeobecná psychológia – emocionalita, vyučujúci: Doc. Mgr. A. Heretik PhD.,
Emócie sú s nami každý deň, či chceme alebo nie. A my niekedy veľmi chceme (kto by nechcel zažívať lásku, radosť, či šťastie) a inokedy sme zase z emócií zhrození (sme zaskočení vlastnou či cudzou zlosťou, závisťou či smútkom). Zvyčajne máme pocit, že sme emóciami vláčení. Môžeme s nimi niečo naozaj robiť? Sú emócie iracionálne? A načo sú nám vôbec? O tom a o mnohých praktických témach spojených s emóciami bude náplň tejto časti kurzu.
odbor: Všeobecna psychologia, vyučujúci: Mgr. S. Harvanová PhD.,
V akom vzťahu sú náš mozog a myseľ? Čo nám o tomto vzťahu hovoria prípadové štúdie z oblasti neuropsychológie? Vieme už vyriešiť Chalmersov ťažký problém vedomia? Aký objem informácií spracovávame mimo našej vedomej kontroly a do akej miery nás riadi autonómny „autopilot“? Rozhodujeme sa vôbec „slobodne“? Urobí nás objav ľudského konektómu nesmrteľnými? A ako to celé súvisí s umelou inteligenciou a životnými skúsenosťami bábätiek počas prenatálneho vývinu?
Pre klasický psychologický problém tela a duše predstavujú mnohé poznatky súčasných neurovied a genetických štúdií neustále nové výzvy a podnety k revízii. Vybrané z nich predstaví táto prednáška.
odbor: Pracovná psychológia, vyučujúci: PhDr. M. Jakúbek, PhD.,,
Kedysi podceňovaná oblasť dnes nadobúda v obchode kľúčový význam. Sú to psychické procesy prebiehajúce u zákazníka – jeho vnímanie, pamäť, zhodnocovanie alternatív, emócie, potreby, postoje, osobnosť, atď., ktoré rozhodujú o tom, ktorú reklamu si všimne, na ktorý už nedostupný produkt bude nostalgicky spomínať, prečo bude značke verný, alebo kto bude schopný ovplyvniť jeho nákupné preferencie a správanie. Kurz objasní psychológiu v pozadí niektorých reklamných a marketingových postupov, možnosti ich spoznania, využitia i obrany proti nim.
odbor: Poradenská psychológia, vyučujúci: PhDr. K. Ludrovská PhD.,
Kurz vám poskytne základné informácie o úspešnom terapeuticko-poradenskom rozhovore a o úlohách špeciálnych komunikačných prostriedkov. Porozumiete stratégiám, ako klientom pomáhame vysporiadať sa s problémami, meniť sa a rásť. Precvičíte si zručnosti nadviazania dobrého kontaktu, ustanovenia dôverného a bezpečného vzťahu, dozviete sa ako rozvíjať systém schopností a zručností, ktoré integráciou a rozvojom individuálneho štýlu tvoria osobnosť kompetentného terapeuta/poradcu.
odbor: Klinická psychológia, vyučujúci: Doc. Mgr. A. Heretik PhD.,
Nielen mýliť sa je ľudské. O tom prečo sa ľudia niekedy „zbláznia“, prečo sa niekedy „nezbláznia“ a čo sa s tým dá robiť. V kurze sa budeme zaoberať niektorými častými duševnými poruchami (napríklad dlhodobá úzkosť či depresie), ako ich rozpoznať u seba i blízkych a čo s tým.
odbor: Psychologická diagnostika, vyučujúci: Mgr. Z. Horňáková,
Cieľom kurzu je vytvoriť predstavu o reálnych možnostiach psychológov pri poznávaní vnútorného sveta človeka. Kurz poskytne prierez klinickými a testovými metódami, ktoré používajú psychológovia v rámci diagnostickej činnosti. Súčasťou kurzu bude aj prezentácia niektorých testových metód a ukážka psychologických posudkov.
odbor: Poradenská psychológia, vyučujúci: PhDr. E. Ondrušková PhD.,
Je súčasná rodina v kríze? Ako sa menia rodiny a je to dobre ? Partnerstvo, manželstvo, rodina, rodičovstvo – ako to robiť dobre a nezblázniť sa. Keď už to ďalej nejde v manželstve. Dá sa opraviť pokazené manželstvo ? Keď nefunguje manželstvo, ako môže fungovať rodina a rodičovstvo. Koniec manželstva a rozvod.
odbor: Všeobecná psychológia – pamäť, pozornosť, vyučujúci: Doc. PhDr. I. Brezina CSc.,
O čom hovoríme, keď hovoríme o pamäti? Na čo sa sťažujeme, keď hovoríme tá naša pamäť a čo sa s tým dá urobiť? Je možné pamäť trénovať? Rozličné fascinujúce aspekty ľudskej pamäti i zabúdania ale i zlepšovania sú náplňou tohto kurzu.
odbor: Poradenská psychológia, vyučujúci: PhDr. H. Smitková PhD.,
Mnohí ľudia majú ešte stále obavy ísť so svojimi problémami k psychológovi. Nevedia, čo sa u neho/nej bude diať, čo môžu očakávať, aký to bude človek, čím a či vôbec im môže pomôcť. Dostanú radu a bude všetko vyriešené? Pracujú všetci psychológovia/terapeuti rovnako, alebo si môžeme vybrať, keď nám „nesedí“ jeho/jej prístup ? Aké vlastnosti by mal mať dobrý psychológ/terapeut, aby sme mu/jej mohli dôverovať?
odbor: Všeobecná psychológia, vyučujúci: Mgr. P. Soláriková PhD.,
Ako prijímame a spracovávame podnety? Aké zvláštne javy pri vnímaní poznáme? Dajú sa zmysly trénovať? Dokážeme hmatom počuť? Môže byť v tme svetlo? Čo je fantómová bolesť? Je podprahová reklama účinná? Ako vieme, či je niečo ilúzia či halucinácia? Ako sa skúma telepatia či placebo? Na tieto i ďalšie otázky sa budeme snažiť hľadať odpoveď vrámci tohto kurzu.
odbor: Rodová psychológia, vyučujúci: PhDr. H. Smitková PhD.,
Množstvo populárnych kníh hovorí o tom, že muži a ženy sú úplne odlišní, a preto si nikdy nemôžu porozumieť. Sú naozaj muži a ženy takí rozdielni? Ako rozdiely vznikajú? Rodíme sa s nimi, alebo sa vyvíjajú postupne? Čo máme spoločné?
odbor: Forenzná psychológia, vyučujúci: Prof. A. Heretik CSc.,
Náplňou kurzu sú otázky, ktoré súvisia so súdnou (forenznou) a kriminologickou psychológiou. Prečo ľudia páchajú zločiny? Sú kriminálne sklony vrodené? Pomáha trest (napr. väzenie) napraviť sa? Kto sú ľudia, ktorí niekoho zabijú? Môžem byť aj ja vrahom? Ako zistím, či z môjho dieťaťa nevyrastá „kriminálnik“? To sú niektoré otázke na ktoré ponúka kurz odpoveď.
odbor: Sociálna psychológia, vyučujúci: Mgr. Viera Cviková, PhD.,
Ako nás ovplyvňuje život v komunikačných technológiách? Prečo fungujú hoaxy, konšpiračné teórie? Sú fenoménom súčasnosti alebo sprevádzajú ľudstvo dlhodobo? V čom sú psychologické klady a zápory života online a offline? Na tieto a podobné otázky sa pokúsime odpovedať prostredníctvom našej prednášky.
vyučujúci: Odborná komisia,
vyučujúci: Odborná komisia,
Aktualizovaný harmonogram
Rozvrh vzdelávacieho dňa:
- Dopoludňajšia téma: 9.00 – 12.15 hod. (vrátane 15 min. prestávky podľa dohody)
- Obedná prestávka: 12.15 – 13.15 hod.
- Popoludňajšia téma: 13.15 – 16.30 hod. (vrátane 15 min. prestávky podľa dohody)
Kurz prebieha v miestnosti 241 v budove Filozofickej fakulty UK, na 2. poschodí, Gondova 2, Bratislava. V okolí budovy sú parkoviská – v sobotu bezplatné.

Dátum | Názov témy | Odbor | Vyučujúci |
---|---|---|---|
23.9.2023 | O bútľavej vŕbe… | Poradenská psychológia | PhDr. H. Smitková, PhD. |
23.9.2023 | V zajatí emócií, alebo čo nami máva? | Všeobecná psychológia – emocionalita | prof. Mgr. A. Heretik, ml, PhD. |
21.10.2023 | Najvýznamnejšie psychologické experimenty | Prehľad psychológie | Mgr. P. Brandoburová, PhD. |
21.10.2023 | Čo sme to za ľudia? | Psychológia osobnosti | Doc. PhDr. M. Schraggeová, PhD. |
25.11.2023 | Škola základ života, alebo my všetci školopovinní | Školská psychológia | Mgr. Diana Demkaninová, PhD. |
25.11.2023 | Blázniť je ľudské… | Klinická psychológia | prof. Mgr. A. Heretik, ml, PhD. |
9.12.2023 | Čo je správne, čo nesprávne a prečo? | Psychológia morálky | Mgr. R. Blaho, PhD. |
9.12.2023 | Včera v noci sa mi prisnilo… | Psychológia snov | Prof. PhDr. A. Heretik, CSc. |
13.1.2024 | Čo sme to za ľudia? | Psychológia osobnosti | Doc. PhDr. M. Schraggeová, PhD. |
13.1.2024 | Aj zákazník je človek | Pracovná psychológia | PhDr. M. Jakúbek, PhD. |
10.2.2024 | Zločin a trest | Forenzná psychológia | Prof. PhDr. A. Heretik, CSc. |
10.2.2024 | Muži z Marsu a ženy z Venuše? | Sociálna psychológia | PhDr. H. Smitková, PhD. |
16.3.2024 | Nástroje psychológa, alebo vidíme do duše? | Psychologická diagnostika | Mgr. M. Hapčová, PhD. |
16.3.2024 | Rodina v kríze? | Poradenská psychológia | PhDr. E. Ondrušková, PhD. |
20.4.2024 | Len sa rozprávame? Alebo umenie psychoterapeutického rozhovoru | Poradenská psychológia | PhDr. K. Ludrovská, PhD. |
20.4.2024 | Cesta zo zajatia, alebo ako (ne)vedome ovplyvňujeme to, ako sa cítime. | Aplikovaná psychológia | Mgr. Branislav Uhrecký, PhD. |
18.5.2024 | Prečo nám to niekedy nemyslí a ako nám to vlastne myslí? | Všeobecná psychológia | PhDr. Ľ. Konrádová, PhD. |
18.5.2024 | Ako ne/zvládame stres? | Všeobecná psychológia | Mgr. Jakub Rajčáni, PhD. |
15.6.2024 | Prezentácia a obhajoba záverečných prác | Diskusia a oslava | Odborná komisia a účastníci |
Poznámka: V prípade potreby (napr. z dôvodu ochorenia lektora) si organizátori vyhradzujú v stanovenom harmonograme právo na zmeny
Podmienky štúdia
Do výukovej skupiny môžete byť zaradený/-á:
Ak nám zašlete vyplnenú prihlášku najneskôr do 31.7.2023:
- elektronicky
- poštou na adresu:
„Psychológia v kocke“
humanside o.z.,
Trnavská 51
902 01 Pezinok
Máte dovŕšené úplné stredoškolské vzdelanie
Uhradíte kurzový poplatok vo výške 450 € najneskôr do 31.7.2023 na účet:
- IBAN: SK31 0200 0000 0034 2860 1353
SWIFT: SUBASKBX
konštantný symbol: 0308
variabilný symbol: 202324
Pri platbe uviesť do kolónky „informácie pre adresáta“ svoje meno.
V prípade predčasného ukončenia alebo prerušenia kurzu, nevzniká nárok na vrátenie poplatku za kurz. Neabsolvované hodiny je možné si nahradiť v nasledujúcom ročníku kurzu Psychológia v kocke.
Ak potrebujete vystaviť k platbe faktúru, požiadajte o jej vystavenie pred úhradou.
Poplatok zahŕňa:
- prenájom priestorov
- prenájom didaktickej a prezentačnej techniky
- náklady na prípravu študijných materiálov
- občerstvenie
- honoráre lektorom
Kurzy budú prebiehať:
- v budove Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, Gondova ul. 2 Bratislava, miestnosť 241(2. poschodie)
- v sobotu, v stanovených termínoch približne raz do mesiaca
- v čase od 9.00 do 16.30 hod (vrátane psychohygienických prestávok a obeda)
- v čase kurzu nie je možné zabezpečiť teplé jedlo v budove školy na Šafárikovom námestí v bezprostrednej blízkosti školy je reštaurácia, pizzeria, kaviarne, rýchle občerstvenie, ktoré sú v sobotu otvorené.
Podmienkou získania certifikátu o úspešnom absolvovaní kurzu je:
- minimálne 80% účasť (t. j. aspoň 8 z 10 denných kurzov)
- prezentácia záverečnej práce je dobrovoľná ale vysoko odporúčaná (pozrite časť záverečná práca)
Poznámka:
Absolvovanie kurzu neoprávňuje k výkonu profesie psychológa.
Záverečná práca
Záverečná práca má mať rozsah 7-10 strán a autor/autorka pri jej písaní využije odborné literárne zdroje. Charakterom by sa mala zodpovedať seminárnej práci.
Môže mať formu:
Teoretického sprácovania
Spracovania možností uplatnenia psychológie
Spracovanie možností uplatnenia psychológie alebo psychologických poznatkov v pracovnej, osobnej či iných oblastiach.
Eseje – úvahy
Esej – úvaha, v ktorej autor/autorka rozpracováva odbornú psychologickú tematiku.
Prihláška na kurz
Vyplňte prihlasovací formulár a budeme vás kontaktovať.
Už prihlásení/prihlásené nemusia znovu potvrdzovať svoju účasť. Dajte nám však prosím, vedieť, pokiaľ do kurzu nemôžete nastúpiť, aby mali možnosť nastúpiť ďalší záujemcovia.
Ak potrebujete vystaviť k platbe faktúru, požiadajte o jej vystavenie pred úhradou.